A 2015-ös holland élelmiszer-alapú táplálkozási irányelvek

Csengeri Lilla dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

Absztrakt

A Holland Egészségügyi Tanács (the Health Council of the Netherlands) 2015 novemberében új táplálkozási ajánlást fogalmazott meg. Célkitűzésük volt, hogy teljes mértékben élelmiszer-alapú táplálkozási irányelveket nyújtsanak a holland lakosság számára. Az új ajánlás huszonkilenc szakirodalmi áttekintésen alapul, amelyek olyan randomizált, kontrollált vizsgálatokat* és prospektív, kohorsz** vizsgálatokat összegeztek, amelyek tápanyagokat, élelmiszereket, diétákat és a tíz fő idült betegség (koszorúér-betegség, szélütés (sztrók), szívelégtelenség, cukorbetegség, emlő-, vastagbél- és tüdőrák, idült, obstruktív tüdőbetegség (COPD), demencia és depresszió) kockázatait vizsgálták. Általános, táplálkozási irányelvként fogalmazták meg a több növényi és kevesebb állati eredetű élelmiszer fogyasztását. Tizenöt egyedi irányelvet dolgoztak ki, ebből kilenc a hüvelyesekre, az olajos magvakra, a húsokra, a tejre és a tejtermékekre, a gabonafélékre, a zsírokra és az olajokra, a teára, a kávéra és a cukortartalmú italokra vonatkozik, három irányelv pedig a zöldségekre és a gyümölcsökre, a halra és az alkoholtartalmú italokra. A sóval kapcsolatos iránymutatás megmaradt a 2006-os ajánlásnak megfelelően. Az étrend-kiegészítőkre vonatkozóan is megfogalmaztak egy különálló irányelvet.

Kulcsszavak: táplálkozási irányelv, élelmiszer, holland ajánlás

A teljes cikk az Új Diéta 2017/1-es számában elérhető. Amennyiben a teljes cikket nyomtatott formában szeretné elérni itt tudja megrendelni

 

Food-based dietary guidelines for the Dutch population in 2015

Lilla Csengeri dietitian, nutritionist

Hungarian Dietetic Association, Budapest, Hungary

Abstract

In november 2015 the Health Council of the Netherlands worked out new dietary guidelines. The objective was to derive food-based dietary recommendation for the Dutch population. The dietary guidelines are based on 29 systematic reviews summarizing randomized controlled trials and prospective cohort studies on nutrients, foods and food patterns and the risk of 10 major chronic diseases: coronary heart disease, stroke, heart failure, diabetes, breast cancer, colorectal cancer, lung cancer, chronic obstructive pulmonary disease, dementia and depression. A general recommendation is to eat more plant-based food, limit the consumption of animal-based food and other 15 specific guidelines have been formulated. There are 9 new guidelines on legumes, nuts, meat, dairy products, cereal products, fats and oils, tea, coffee and sugar-containing beverages. Three guidelines on vegetables, fruits, fish and alcoholic beverages have been worked out, and the 2006 guideline on salt remained. A separated guideline has been worked out on nutrient supplements.

Keywords: dietary guideline, food, Dutch recommendation