ADA-állásfoglalás – Az elhízás étrendi kezelése

Szűcs Zsuzsanna MSc, dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember

MDOSZ, Tudományos Bizottság

Absztrakt

A túlsúly és az elhízás korunk egyik legégetőbb népegészségügyi problémája. A kórkép visszaszorításában fontos szerepe van az életmód terápia keretében a dietetikus szakember által megtervezett és kontrollált étrendi kezelésnek. Az Amerikai Dietetikai és Táplálkozástudományi Akadémia (Academy of Nutrition and Dietetics) 2016 elején publikált állásfoglalása összefoglalja a felnőttkori elhízás terápiája területén pillanatnyilag elérhető legmagasabb szintű tudományos bizonyítékokat. „A” szintű evidencia bizonyítja, hogy a túlsúly és az elhízás kezelése szempontjából legnagyobb szerepe a negatív energiamérleg kialakításának van. Ezen túlmenően az étrend makrotápanyag-összetétele a páciens egészségi állapotának és táplálkozási szokásainak figyelembevételével határozható meg. A súlytartáshoz elsődlegesen a mérsékelt kalóriafelvétel fenntartása fontos. A pillanatnyilag rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján ebből a szempontból egyik makrotápanyag fogyasztásának mérséklése/elhagyása sem hatékonyabb a többinél.

Kulcsszavak: elhízás, diéta, életmód terápia, dietetika

A teljes cikk az Új Diéta 2016/4-es számában elérhető. Amennyiben a teljes cikket nyomtatott formában szeretné elérni itt tudja megrendelni.

ADA position statement – Dietary treatment of obesity

Zsuzsanna Szűcs MSc, dietitian, nutritionist

Hungarian Dietetic Association, Scientific Committee, Budapest, Hungary

Abstract

Obesity is one of the most emerging public health problems of our times. Dietary approach has a special importance in weight management, as part of a comprehensive lifestyle intervention. Position statement of the Academy of Nutrition and Dietetics summarizes the most recent scientific evidences regarding interventions in treatment of obesity in adults. Primary importance of achieving a state of negative energy balance in medical nutrition therapy of obesity is supported by strong evidences. As many dietary approaches reduce energy intake, a client’s preference and health and nutrient status should be taken into consideration when a dietary intervention for obesity treatment is prescribed. At this time, as long as the diet helps to achieve negative energy balance, there is no one diet targeting macro-nutrients that has been shown to be more efficacious than another at resulting clinically meaningful weight loss.

Keywords: obesity, diet, lifestyle therapy, dietetics