Középiskolások folyadékfogyasztásának vizsgálata

Breitenbach Zita tanársegéd1, Dreiszker Ramóna dietetikus1, Szekeresné dr. Szabó Szilvia adjunktus1, dr. Polyák Éva adjunktus1, Gubicskóné dr. Kisbenedek Andrea adjunktus1, Makai Alexandra PhD-hallgató2, Füge Kata szakoktató3, dr. Figler Mária egyetemi tanár, mb. intézetigazgató, tudományos és minőségügyi dékánhelyettes1

1 PTE ETK Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet

2 PTE ETK Doktori Iskola

3 PTE ETK Sürgősségi Ellátási és Egészségpedagógiai Intézet

Absztrakt

A cukros üdítőitalok fogyasztásának kiemelt szerepe van a serdülőkori elhízás növekedésben. Célunk az volt, hogy megvizsgáljuk a középiskolások mennyiségi és minőségi folyadékfelvételét.

Saját szerkesztésű, önkitöltős kérdőív került kiosztásra két, vas megyei középiskolában (n = 270). A kérdőív szociodemográfiai és antropometriai kérdéseket, valamint folyadékfelvétellel, élelmiszer-fogyasztással és fizikai aktivitással kapcsolatos kérdéseket tartalmazott.

A diákok átlagéletkora 18,5 + 1,97 év. A napi, átlagos folyadékfelvétel a lányoknál 2,02 + 1,09 liter, míg a fiúknál 2,68 + 1,07 liter. A kitöltők 36,7%-a 2 liter, 25,6%-a 1 liter és 11,9%-a 3 liter folyadékot iszik naponta. A folyadékok közül legnagyobb arányban a cukros tea (64,8%) és a csapvíz (61,5%) fogyasztása jellemző. A rendszeresen sportolók több vizet és ásványvizet fogyasztanak (p = 0,000). A lányok több cukros folyadékot isznak, mint a fiúk (p = 0,000). Napi rendszerességgel 30,4%-uk eszik levest. Az iskolák területén található kávé- és üdítőautomatákat 82 fő naponta legalább egyszer igénybe veszi.

Az átlagos folyadékfelvétel a hivatalos ajánlásoknak megfelelő értéket mutat, ugyanakkor minőségében változtatni kell a nagyobb arányú vízfogyasztás javára.